top of page

Karolina Tichavská

karolina.jpg

Věk v době odletu: 27

Délka pobytu: 3 roky a stále trvá

Důvod k odjezdu: Potřeba změny.

V Anglii jsem díky mé milované sestřenici, která mi pomohla s bydlením a nalezení práce.

46494431_10209882128010073_4175274464495

ROZHODNUTÍ VYCESTOVAT

***

Má sestřenice Hanka přijela na dovolenou do Česka a řekli jsme si, že se musíme vidět, protože naposled to bylo asi před osmi lety. Uspořádali jsme celodenní výlet, vyprávěli si, povídali, prostě úžasný den. Pak z Hanky najednou vypadlo, jestli se za ní nechci přestěhovat do Anglie. S tím, že by mi pomohla najít práci, a ze začátku bych mohla bydlet u ní. Popravdě jsem moc dlouho nepřemýšlela a asi za 2 týdny jí napsala: “Beru to, přijedu.”. Necestovala jsem takhle poprvé, takže jsem se ničeho nebála, a navíc jsem věděla, že mám v Anglii sestřenici, se kterou jsem jako malá holka vyrůstala.

Nešla jsem do toho kvůli zkušenosti, ale kvůli změně. V Česku mi vše přišlo pořád stejné a dost usedlé. Lidé v ČR nemají rádi změny. Mám pocit, že se jich bojí a dávají přednost jistotě, i když třeba nejsou spokojení. Já osobně v Česku zkoušela podnikat, ale není to nic lehkého. Myslím si, že by se u nás mělo víc pomáhat mladým lidem ve směru jejich vývoje, a také jim dávat víc podpory.

PRVNÍ PRACOVNÍ DEN

***

Na prvním dnu byl asi nejhorší ten pocit stydlivosti. Vědomí, že neumíte vůbec anglicky, a musíte jít obsloužit stůl. Ale jak říkám - jsem číslo, takže to pak nějak šlo samo, postupně.

NEJTĚŽŠÍ X NEJLEHČÍ VĚC

***

Nejtěžší u mě nebylo nic. Všechno šlo jako po másle, vše mi vycházelo. Díky Hance jsem hned měla práci, a za měsíc si našla bydlení, které mi nabídly holky, se kterými jsem pracovala.

PRACOVNÍ POZICE

***

V restauraci jsem pracovat začínala, a v restauraci také stále pracuji. Mé zkušenosti jsou teď ale někde úplně jinde, než byly na začátku. Za to děkuji všem, které jsem v téhle zemi poznala. Zdokonalila jsem se hlavně ve znalosti jídla, koktejlů, drinků a také v tom, jak zbytečně naši planetu neničit plasty.

Nejvíc v tomhle směru mi dalo bistro Mange tout, ve kterém ještě občas vypomáhám. Poznala jsem tady úžasné lidi. Manažera, který při vás stojí, a hlavně majitele, kteří vlastní farmu ve Francii, takže všechno v bistru je organického původu. V Mange tout jsem své zkušenosti rozvíjela po dobu jednoho roku. Všechno jsem se musela učit v angličtině, což bylo trochu těžké, ale člověk si takhle skvěle zlepší své schopnosti. Mnohem lépe teď mluvím anglicky, a taky mám bohatší slovní zásobu. Mange tout mi toho spoustu dalo, ale cítila jsem, že je čas jít dál, i když jsem tam všechno a všechny měla moc ráda.  Nastoupila jsem tedy do Murmur, kde budu muset být hodně dobrá. Chci se prostě učit víc a víc. Jít dál a rozhodně se nebát změn.

30167478_1883457611665061_40651127985597
Zdroj: FCB page Mange tout Brighton

PŘÁTELÉ, VOLNÝ ČAS A DOVOLENÉ

***

Poznala jsem tady ze začátku spoustu známých, kteří odjeli a noví zase přijeli. S některými v kontaktu jsem, s jinými ne. To je prostě život v cizině - přátelé přijedou a odjedou. Nejvíc času trávím s Hankou a s mým přítelem. Když máme volno, chodíme na procházky, s kamarády na pivko, grilovačky, jezdíme na dovolené v přírodě anebo cestujeme. Když chci něco vidět, tak to musí být. Ráda sportuji, takže běhám na pobřeží, jezdím na kole, bruslích. Ráda si udělám i den pro sebe, kdy je vše po svém a rozmazluji se. Když tvrdě pracujete, tak to musí být.

25994988_10208145879524946_8349852652053

NEJVĚTŠÍ ROZDÍLY ANGLIE X ČESKO

***

V Anglii člověk může dělat cokoli. Nikdo nikoho nesoudí. Nikdo se na nikoho nedívá zle. Nikdo neposuzuje, jestli na sobě máte obyčejné anebo značkové oblečení. Tohle se tam prostě neřeší. Úžasné na UK je, že si na sebe můžete vzít cokoliv a jste cool.

Největší rozdíl je pro mě v tom, že když navštívím Česko a jdu do nějakého obchodu, vidím otrávené obličeje prodavaček, které mají problém vás obsloužit. Ufffff, to neeee. Jsem toho názoru, že pokud tě ta práce nebaví - jdi pryč a dělej to, co tě baví. Každý je prostě strůjcem svého štěstí. V Anglii jsou na vás všichni milí hned jak vejdete. Obsluha vám ochotně poradí a pomůže vybrat co potřebujete.

Oproti Česku je na tom Anglie mizerně v oblasti lékařské péče. Češi mohou být za svůj zdravotnický systém opravdu rádi.

CELKOVÉ ZHODNOCENÍ

***

Anglii beru jako jedinečnou zkušenost. Tahle země je otevřená pro každého. Lidé se tady slušně omluví, i když do vás jen omylem vrazí při chůzi. Práce v restauraci je tady ovšem těžší než v Česku. Zákazníci se tu nebojí stěžovat, když obsluha není podle jejich představ. Ale to je přece pochopitelné - pokud jdu do restaurace a platím za kvalitní servis, chci servis. Chci, aby mě obsluhoval příjemný člověk, který ví co dělá. V Česku to takhle není…

SPLNĚNÁ OČEKÁVÁNÍ

***

Měla jsem své sny a přání. Něco vyšlo, něco ně. Teď mě začala bavit a naplňovat gastronomie. Díky mé práci jsem poznala spoustu známých osobností a zajímavých lidí, a za to jsem velmi vděčná. Poznala jsem tady svého přítele, který je taky Čech, a myslím, že se vzájemně hezky podporujeme. Navíc je to kuchař, takže se i doplňujeme. Třeba jednou budeme mít tady v Brightonu vlastní restauraci.

28058389_10210797094512980_3909835104624

Pokud se toho nebojíte a máte rádi změny - jděte do toho. Jeďte a zkuste život v jiné zemi, o nic nepřijdete. Naopak vám to do života hodně dá. Zažijete těžké chvíle, ale ty jsou všude. Není čeho se bát. Všude jsou lidé, kteří rádi pomůžou.

 

Tak hodně štěstí ;)

bottom of page