top of page

Masopust... maso-půst?

Když jsem jako malá poprvé slyšela o téhle tradici, úplně mi nedávala smysl. Maso-půst? Je to snad nějaký pohansko-veganský svátek? Napíchnutým špekem na šavlích chtějí lynčovat masožravce? A proč jsou u toho tak divocí a hluční? Způsobuje to snad nedostatek živočišných bílkovin? Tápala jsem… a proto jsem si “doplnila vzdělání”. A co vy? Víte jak to s tímhle svátkem vlastně je?

ČESKÁ TRADICE S ŘECKÝMI KOŘENY

***

Ano, čtete správně… Někteří historici a etnografové mají za to, že masopust má základ v zemi Homéra. Určitě si z hodin dějepisu pamatujete řeckého boha Dionýsa (u Římanů Bakchuse) - veselý týpek, co má rád holky, víno, zpěv... 

Jeho kult byl tak silný, že se díky římské expanzi dostal až k nám. A jak tady spolu všichni tenkrát hezky koexistovali, vzájemně se od sebe inspirovali - Římané od pohanů, pohané od Římanů, tradice se mísily a… vznikl tak i masopust.

Postavu Bakchuse můžete mimochodem dodnes vidět jako součást masopustního průvodu třeba ve vinařských Valticích.

NEMRAVNOST NA ČERNÉ LISTINĚ

***

Ne všichni tenhle svátek zbožňovali. Proč? Moc si nebral a nebere servítky… Mezi masopustními maskami najdete třeba postavu kněze v dost sarkastické podobě. Na paškál si krom církevních hodnostářů bral i krále a aristokracii.

Za první republiky byl dokonce zakazovaný pro svou nemravnost. Ale všechny ústrky přežil až do dneška. Díky jeho silné tradici se ho jednoduše nepodařilo vymýtit. A dnes ho církev naopak podporuje - jedná se přece o tradici, a těm je v době globalizace potřeba pomáhat.

 

Enlight2190 (1).jpg

Hamerské kobylky

Dionýsos - konec.jpg

MASOPUST VE  21. STOLETÍ

***

Masopustního veselí se dnes můžou účastnit i děti, což bylo dřív nepřípustné - jednalo se prostě o “záležitost s hvězdičkou”. Pokud se na masopust chcete jet podívat, užijete si průvod, někde možná dostanete po panáčku, po řízečku a sem tam musíte počítat i s tradičními interakcemi od některých masek. O čem je řeč? Čtěte dál...

 

REJ MASEK

***

Masopust se od bakchanálií postupně vyvinul i z městských karnevalů, kterých je po celé Evropě spousta (např. ten v Benátkách). A co patří ke karnevalu? Masky! Třeba:

Kominík - toho asi není potřeba moc popisovat… Zvláštností jsou hodiny umístěné na zádech - ukazují čas začátku a konce masopustní obchůzky. Od téhle maškary můžete čekat, že vám pěkně očerní obličej. To, jak moc jste kominíkovi sympatičtí poznáte podle velikosti šmouhy. Pokud byste se po jeho zásahu mohli z fleku odstěhovat do Afriky, vypadá to skoro na lásku.

Kobyla - krásný zástupce živočišné říše, který má stejně krásnou roli… V průběhu průvodu kobylka povaluje na zem ženy a dívky a předvádí na nich… no, jak to říct… prostě kopulaci! Což je bráno coby kompliment. Na některých masopustech kobylu v rámci večerních oslav zabije ras. Ale nebojte, kobylka zázračně ožije a pak teprve začne ta pořádná párty! Ale jen do půlnoci, s jejím odbití končí všechna sranda, stejně jako pro Popelku.

Medvěd - tohle průvodové zvířátko můžete potkat hned ve dvou podobách. Někde vypadá jako slamák (s kostýmem ze slámy nebo hrachoviny) a jinde jako medvěd s řetězem kolem krku a medvědářem za zadkem. Postava medvěda symbolizuje přírodní síly - zvířat, i probouzející se země díky přicházejícímu jaru. Někde medvěd skáče do výšky a podle to, jak vysoko vyskočí, tak vysoko poroste další rok obilí. Mně kupříkladu na Hamrech zase řekli, ať si do sukénky hrábnu a uvidím kolik stébel vytáhnu. Jejich počet = počet budoucích dětí. Tedy pouze za předpokladu, že si je zastele do plodícího lože.

Ras - kostým “vraho kobyla” má bílou a červenou barvu (červená = krev jeho obětí) a jako ozdůbky se na něm blemcají imitace klobás. Ras býval vlastně napůl řezník a napůl lidový léčitel… s trošku drastickými metodami, které se většinou zakládaly na jednotném postupu: “Bolí to? Tak to uřízneme.” Ras s sebou v průvodu také nosí hůl s červeným koncem. Na co? Na šťouchání povalených zástupkyň něžného pohlaví… Ale nebojte - takhle kratochvíle se provádí jen v určitých oblastech, hlavně tam, kde je v období masopustu sníh. Ono by se to totiž na betonu nebo v blátě dost špatně provádělo.

Žid - tahle maska je jednou z nejstarších a kloubí se v ní hned několik aspektů. 

  1. Zesměšnění Židů jako etnika (v průvodu vybírá peníze do kasičky, šmelí anebo stříhá a češe diváky). 

  2. Symbol duše (v kostýmu jsou zapojena i ptačí pera, která už od paleolitu symbolizovala lidskou duši).

  3. Moudrost (maska vypadá jako starý muž a dá se předpokládat, že do sebe “pojmula” masku děda symbolyzujícího moudrost)

 

A co vás asi nepřekvapí - tahle maska má velký noc s červenou špičkou, který krom alkoholu odkazuje k jisté prokrvené části mužského těla. A taky ráda šťouchá. Ovšem pozor… krom tyče s červeným koncem může mít i tyč, na jejímž konci je “ježovina”... Ano… Žid šťouchá tyčkou s koncem obaleným v exbodlináči.

Kdo na vás ještě v průvodu čeká? Třeba ženuška (taková roztomilá travesti postava), laufr (vůdce průvodu, který žádá starostu o jeho povolení), ženich s nevěstou, smrt, turci a díky modernizaci masopustu a jeho většímu prolnutí do současného karnevalu třeba Teletubbies, mobil… nebo mandarinku. Záleží čistě na fantazii.

 

Malou novinkou je pak inovace od mladý členů průvodu. Vzhledem k tomu, že se přece jedná o svátek oslavující plodnost, najdete na jejich kostýmech často vystřižené fotky z Playboye.

POCHOVÁVÁNÍ BASY

***

Další část masopustu, která mě vždycky trochu mátla. To opravdu na konci do země zakopají velký hudební nástroj? Není to škoda? A jak to provedou, když je v zimě zem úplně zmrzlá? A to ji na jaře exhumují anebo jsou nějaké speciální basové hřbitůvky, o kterých se prostě nemluví? Takže... basa se nepochovává všude, někde se namísto toho poráží kobyla popř. střílí medvěd. Což zní ještě jako větší masakr, ale nebojte, žádná němá tvář na oltář tradic nepadne, jenom končí sranda, protože pak… pak začíná postní období

KAM VYRAZIT ZA MASOPUSTEM?

***

Po celé republice se jich ale koná dost a dost - stačí se podívat na jejich seznam a vybrat si ten, který máte nejblíž ;-)

P.S. Pssst! A jestli vyrazíte do těch Hamrů, zajeďte si na oběd do Tisůvky v Cikháji... vaří tam jednoduše božskou manu...

bottom of page