top of page

Seven Sisters: Na pláži s Kevinem Costnerem

Prý jsou krásnější místa – Dover nebo Beachy Head. Jsou známější, obsazují příčky v cestovatelských průvodcích „Musíte vidět“, ale… Seven Sisters jsou prostě jedním z míst, kam se člověk rád vrací, a ještě raději ten zážitek sdílí s ostatními. Důvod je prostý – vypnete tady, zastavíte se a sednete si z toho co vidíte na zadek. Ideálně do trávy a mimo bobky, je tu totiž i dost ovcí.

Tyhle útesy najdete v národním parku Seven Sisters Country Park na jižním pobřeží hrabství East Sussex (tam jak byli Harry a Meghan než to otočili do Beverly Hills). Seven Sisters tvoří celkem osm vrcholů – tak proč se to teda jmenuje „Sedm sester“? Ty prý totiž podle pověsti kdysi bydlely v domech

v sedmi ďolících mezi útesy.

Seven Sisters. Seven Sisters Country Park

Snadno se sem dostanete i z Londýna – nasednete do vlaku směr Brighton a v něm zase na některý z Coaster autobusů.  Pak vyhupnete na zastávce Seven Sisters Park Center, dáte kapůčo v Saltmarsch Cafe & Rooms, přejdete cestu, otevřete branku a…. tadáááá!

Začátek parku s vodními kanály můžete projet na kole, zkusit se tu dá i kajak, ale podle mě je to nejlepší prostě po svých. Všechny cestičky vás postupně zavedou na pláž, kterou projdete více či méně suchou nohou – podle toho, jestli je zrovna příliv nebo odliv.

Výstup na útesy krásně vidíte už z dálky a je to vážně jeden z nejkrásnějších, a taky nejfotogeničtějších pohledů. A ví to i filmaři! Ve filmu Pokání tu dováděla Keira KnightlyJamesem McAvoyem. A někde v místech, kde jsem se vyplácla jak vorvaň a nechala

se blízat slunečními paprsky se procházel i Kevin Costner a Morgan Freeman při natáčení Robina Hooda.

Na první vrchol se můžete vydat strmější cestou po úbočí nebo pozvolnější kolem pastvin. Na hraně vrcholu možná potkáte pár turistů, kteří se snaží udělat efektivní „výskokovku“ na Instáč a při drolení svahu pod jejich chodidly (ideálně obutých v jehlách)

si říkáte, že musí mít sakra dobrou úrazovku.

Úplně nahoře pak poznáte tu největší výhodu Seven Sisters oproti notoricky známým místům – nerušený výhled, zvlněné zelené kopce, křídové útesy, čerstvý mořský vzduch a tyrkysové moře. Tedy pokud sem vyrazíte za slunečného dne jako my. Jindy na vás zase čekají úplně jiné odstíny, které vás prostě dostanou. Tady prostě umí relaxovat i ti největší workoholici, protože tu není signál, že jo.

Seven Sisters. Seven Sisters Country Park

Jo, v době covidu je to s cestováním… však víte. Ale nemusíte nutně vyjet za hranice, abyste si dopřáli pocit, jako třeba na vrcholcích Sedmi sester. Najděte si prostě jen chvíli pro sebe, vypněte, dopřejte si svoje guilty pleasure a buďte „jen“ tady a teď ;-)

bottom of page