top of page

Brightonské setkání s Jackem Rozparovačem

Brighton… krásné město ležící na břehu moře, jehož jméno samo zračí třpyt na drobných vlnkách u oblázkových plážích! Jo, zní to jako idylka. Ale pak se vydáte na jednu z místních historických prohlídek a dozvíte se, že v hospůdce, ve které jste trávili tolik pohodových chvil se svými přáteli, snoval své plány i jeden z nejznámějších zločinců. Tak jo… Máte dost odvahy vydat se na pivko

s Jackem Rozparovačem?

Cricketers. Brighton

The Cricketers - hospůdka, ve které jste mohli potkat Jacka Rozparovače

JACK... CHLÁPEK, KTERÝ NEPRACOVAL JENOM "S RYBIČKOU"

***

Příběh Jacka Rozparovače inspiroval nejedno dílo popkultury. Jeho identitu se navíc nikdy nepodařilo zjistit, takže celý případ skrývala rouška tajemství. No, možná jen do nedávné doby. Spisovatel, výzkumník a znalec kriminalistiky Ivor Edwards prý totožnost nejznámějšího britského sériového vraha odhalil, stejně jako to, co stálo za jeho řáděním. A jak do příběhu zapadá Brighton? Právě

v místní známé hospůdce The Cricketers si měl Jack své plány připravovat. Tedy vlastně Robert Donston Stephenson – vyškolený chirurg

a vyznavač okultismu a černé magie.

Ciricteres fb.jpg

Interiér The Cricketers; Zdroj foto: FB profil The Cricketers

Historie tohohle podniku sahá až do roku 1547. Jeho interiér má temně rudou barvu se spoustou viktoriánských prvků, které dokresluje i posezení potažené červeným sametem, stejně jako spousta dobových doplňků v celém interiéru. Vskutku vhodná atmosféra k tomuhle příběhu.

Jack Rozparovač byl místním nejznámějším hostem,

a ve své době si tu užíval společnost prostitutek, kterými

se to tu jenom hemžilo. Jeho pokoj najdete v druhém patře a dnes je z něj kancelář managera. Žádnou děsivou výstavu tady nečekejte. Jen, podle informací personálu, pouze děsivě nefunkční tiskárnu. Na stěnách si ale v rámečcích můžete přečíst několik informací o Jackovi a jeho případu.

THE CRICKETERS

NEJSTARŠÍ HOSPODA V BRIGHTONU

***

JACK, LONDÝN, A TAK TROCHU ZPACKANÉ VYŠETŘOVÁNÍ

***

Stephenson opustil Brighton 26. července 1888 a odjel do Whitechapelu ve východním Londýně. Celkem tady pobýval 134 dnů, tedy celé období, ve kterém se pět vražd odehrálo. A jen pár dní po jeho příjezdu byla v té samé londýnské části objevena první oběť. Stejně jako v následujících čtyřech případech se jednalo o prostitutku, kterou vrah poněkud poznamenal a vzal si i pár suvenýrů.

Policie se tehdy nesprávně uchýlila k sexuálně motivované vraždě a společně

s přizvanými odborníky ignorovali známky rituální vraždy. Právě mylně zvolený motiv byl jedním z hlavních důvodů, proč vrah nebyl nikdy postavený před spravedlnost. Stephenson byl navíc v rámci vyšetřování dvakrát zatčen a pokaždé propuštěn

pro nedostatek důkazů.

 

Druhým kamenem úrazu byl pak mediální humbuk, který se kolem celého případu strhl. Zajímavé je, že jméno „Jack Rozparovač“ vzniklo na základě dopisu, který měl sám vrah poslat Ústřední zpravodajské agentuře v Londýně, a právě tímhle jménem byl list podepsán. Dopis ovšem napsal jeden z tehdejších novinářů. Sám vrah nikdy nikoho nekontaktoval. Vše ale spustilo mediální lavinu, která vyšetřování dost zkomplikovala.

PEČLIVĚ NAPLÁNOVANÝ RITUÁL

***

Jack Rozparovač zabil celkem 5 žen. Ne víc, ne míň. Jejich těla nebyla v londýnských uličkách rozmístěna náhodně. První čtyři pečlivě směřovaly čelem na sever, východ, jih a západ. S umístěním páté oběti pak tvořily starodávný geometrický symbol uctívaný křesťany, který Jack pro své účely zneužil a převrátil. A své „suvenýry“ zapracoval do okultních nástrojů. Proč to všechno? Mělo se jednat o rituál černé magie, který měl dát jeho vykonavateli nadlidskou moc. S poslední obětí pak Jackovo řádění ustalo.

 

A co bylo dál? Podle dostupných pramenů Stephenson později od černé magie konvertoval ke křesťanství. V roce 1904 vyšla jeho kniha Patristická evangelia a pak se po něm slehla zem.

170004442_464263668335551_25540588003546

Moc milý průvodce... o masových vraždách uměl vyprávět jak Ovčí babička.

Faktem zůstává, že pravdu o tomhle případu asi nikdy na 100 % nezjistíme. Teorií je celá řada. Ano, tahle má být nejpravděpodobnější, ale… Jisté je, že příběh Jack Rozparovače je velkým marketingovým tahem pro brightonskou Ghost Tour, která vás seznámí s dalšími místními příběhy včetně bezhlavého piráta i zazděné jeptišky.

 

Můžu vám ovšem zaručit, že jestli si dáte pintu piva v The Cricketers, i přes hřejivý pocit z rudého sametu vám tak trochu bude běhat mráz po zádech.

bottom of page