top of page

Kasia Kciuk

Věk v době odletu: 20

Délka pobytu: 2 roky

Důvod k odjezdu: Touha získat nové zkušenosti, potřeba nové životní etapy po rozchodu s přítelem.

"Do Anglie jsem odjížděla sama. V Brightonu jsem měla sestřenici Martynu, která mě ubytovala u sebe v bytě, kde bydlela s tehdejším přítelem. A pomohla mi najít práci v Prezzu."

kasia.jpg

Angličtina: Moje angličtina byla před odjezdem dost slabá, ale hodně jsem se zlepšila a při návratu do Polska jsem neměla problém. Ale teď, díky tomu, že ji nepoužívám, to s ní jde z kopce.

IMG_6800.JPG

PRVNÍ DOJMY

***

Milí lidé a krásná krajina. A taky zvláštnosti jako dvojitý vodní kohoutek (jeden na teplou a druhý na studenou vodu), divné splachování na záchodě. Taky jsem nechápala, že všude byly koberce - vždyť se to pak nedá pořádně vyčistit! A krásné ubytování, můj první pokoj jsem milovala. Měla jsem vlastní koupelnu a kuchyň hned vedle něj♥

NEJLEHČÍ X NEJTĚŽŠÍ VĚC

***

Nejlehčí, teda spíš nejlepší, byly mé kolegyně v práci - Ty a Verča♥

Nejtěžší bylo překonání jazykové bariéry. A taky jsem se snažila všem ukázat, že se snažím zlepšovat, makat na sobě a být fakt dobrá. Někteří lidi si totiž mysleli, že mi Martyna nadržuje (POZN. Martyna byla vedoucí Prezza Lewes, kde jsme všichni pracovali). Martyna ale díky tomu, že jsme sestřenice ode mě chtěla víc a víc, aby ostatním ukázala, že žádnou protekci nemám. Štvalo mě i to, že v jiných pobočkách Prezza byli noví zaměstnanci povyšovaní jako na běžícím páse anebo dostali přidáno. I ti, kteří byli mladší než já. Ono, když ti je pod 25 - 

dostáváš totiž míň peněz. Ale naše Martyna jako naše vedoucí na to kašlala. A v pracovní době dávala spíš přednost flirtování s Duartem (POZN. Zástupce šéfkuchaře) :-D Takže byla pořád zaměstnaná něčím úplně jiným.

NEJVĚTŠÍ ROZDÍLY ANGLIE X POLSKO

***

U lidí asi to, že se na Tebe smějou jako největší kamarádi - a přitom ani neví, kdo jsi. Hodně odlišné pro mě byly budovy a celková místní architektura. Štvala mě tam taková blbost - když jsem nabízela hostům kečup, musela jsem říkat “rajčatový kečup”. K..wa, vždyť je přece jasný, že je to z rajčat, když je to kečup, ne? Dál příšerný chleba. Maso chutnalo jako z papíru. A taky mi přišlo hodně odlišné to, že - v Polsku je 95% lidí Poláků. V Anglii bych řekla, že je tak 50% Indů a nebo muslimů. To je smutný.

NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCH X PRŮŠVIH

***

Úspěch - že jsem tímhle prošla, a že jsem se naučila obstát v “dospělém světě”. A průšvih…, že jsem tam byla až moc dlouho v hloupém vztahu, s hloupým chlapem.

VOLNÝ ČAS, SVÁTKY A PŘÁTELÉ

***

Volný čas? Skoro žádný jsem neměla :-( Většinou jsme ho trávila s Tebou, Verčou a Wilsonem. Později, když jsem pracovala v Haywards Heath - s Julií a Zuzkou. Všechno to byli mí kolegové z Prezza :-D

Když jsem měla dovolenou, cestovala jsem jen do Polska - nic zvláštního. A jednou jsem byla na Madeiře - moc pěkné místo. Bylo to chvíli předtím, než jsem se vrátila zpátky domů. Byla jsem tam s Martynou, Duartem a Wilsonem. Místo to bylo krásné, ale chvíle, které jsem tam strávila už moc ne.

IMG_6894.jpg

CO MI Z ANGLIE CHYBÍ A NA CO VZPOMÍNÁM

***

Jejich snídaně a fish and chips na pobřeží moře♥ Naše bench party s  malými lahvemi vína - tohle asi nejvíc.

kasia_edited.jpg

DŮVOD K NÁVRATU

***

Chtěla jsem odejít od expřítele. Už jsem měla našeho vztahu dost a v Polsku jsem dostala moc pěknou pracovní nabídku.

CELKOVÉ ZHODNOCENÍ

***

Když se budeme bavit o stupnici 1-10, tak asi 5. Teď už vím, že bych se v určitých záležitostech rozhodla jinak a lépe. Určitě nedoporučuju do Anglie odjíždět sám. Nejlepší je, když už jedete za někým anebo s někým. Ideálně s dobrým kamarádem / kamarádkou, popř. partnerem.

SOUČASNOST

***

Bydlím v mém rodném městě Myszkówě. Pracuju kilometr a půl od bytu, takže si nestěžuju :-D (POZN. Dojíždění do Lewes někdy trvalo i hodinu). Jsem zaměstnaná ve firmě, která vyrábí kontrastní hračky pro děti (www.babysenses.pl). A už máme i jednoho zákazníka v České republice, který u nás dělá obrovské objednávky :-D A taky mám ještě další dva částečné úvazky - servírka na svatbách a animátorka pro děti :-)

bottom of page