top of page

Patrik Urban

Věk v době odletu: 18

Délka pobytu: cca 7 let

Důvod k odjezdu: Odjížděl jsem sám, v Anglii jsem měl bratra.

Nic mě v Česku nedrželo. Miloval jsem angličtinu a chtěl jsem zkusit jinačí život a vydělat si i nějaký slušný peníze. Tenkrát jsem asi očekávání neměl, jen jsem doufal, že to bude lepší než v Ostravě, tím myslím úroveň života.

patrik.jpg

Angličtina: Angličtinu jsem měl poměrně dobrou už před odjezdem, ale po pár letech v zahraničí jsem mluvil jak pán :-D Jinak škola mi moc nedala, většinu jsem se naučil samostudiem přes seriály.

ZAČÁTKY

***

První rok a půl jsem bydlel s mým bratrem. Pak jsme si našli bydlení s kamarádem. Práci jsem si zařizoval sám - vytiskl jsem si svůj životopis a chodil ode dveří ke dveřím dokud mi někdo nezavolal.

426596_194170994022323_1710964159_n.jpg

PRVNÍ DOJMY

***

Anglie mě velice oslovila. Určitě to záleží město od města, ale podle mě je to celkově krásná země. A především Brighton, ve kterém jsem bydlel, je krásné město. Líbilo se mi, jak se tam k sobě lidé chovají. Například to, že vás řidič autobusu pozdraví a usměje se na vás. Lidi za všechno děkují, omlouvají se v případě nedorozumění atd.

426343_194171047355651_851512852_n_edite

PRVNÍ PRACOVNÍ DEN

***

Asi dobrý, měl jsem celkově za dobu v Anglii asi 20 různých povolání, takže každý první pracovní den byl odlišný :-D Ale ten úplně první den docela ušel, moc jsem se tenkrát nenadřel.

PRACOVNÍ POZICE

***

Celkově jsem byl asi na 20ti různých místech. Vždy jsem si o něco polepšoval, ke konci už jsem rozjel už i svůj vlastní podnik. Jinak v každém povolání to bylo dobrý i špatný. Některá místa byla lepší, některá horší, ale řekl bych, že není nad to, když jste svým vlastním pánem. Nakonec máte víc starostí, ale můžete využít svůj plný potenciál.

Asi nejvíce času jsem strávil v restauraci jako číšník, ale to spíše z toho důvodu, že jsem tam jaksi uvíznul a navíc jsem tam měl skvělé kolegy. Jinak to byla strašná dřina. Bylo pořád plno a lítalo se nahoru dolů. Pak jsem byl nejdéle v kasínu jako krupiér. To mě bavilo, ale po dlouhých noční směnách jsem býval dost zničený, takže jsem toho po čase nechal.

NEJVĚTŠÍ ROZDÍLY ANGLIE X ČESKO

***

Po určité době mi začal vadil ten uspěchaný způsob života, kdy většinu času, když se ohlédnu zpět, jsem jen pracoval. Když doma řeknete, že žijete v Anglii a vyděláváte tolik a tolik, hodně lidí si řekne, že se musíte mít parádně. Ovšem na druhou stranu máte i dvakrát vyšší životní výdaje. A abyste v Anglii vůbec přežili, dost se nadřete. Na druhou stranu je to země plná možností, ve které po vás nechtějí žádné diplomy a kvalifikace - dají vám šanci i na místech, pro která byste v Česku potřebovali tři různé školy a pět různých papírů. V tom je velká síla a spousta možností, kdy můžete najít povolání, které je pro vás jako stvořené a vy můžete vyniknout.

BRITOVÉ A JEJICH VZTAH K PŘISTĚHOVALCŮM

***

Většina Britů byla vcelku vlídná, ale vždycky se najde i nějaký povýšený idiot, ovšem to i v Česku.

11800553_714322752007142_613384896531423

VOLNÝ ČAS, PŘÁTELÉ A CESTOVÁNÍ

***

Většinu kamarádu jsem měl z ciziny. To mě na tom bavilo asi nejvíc - poznávat lidi jiných kultur, jejich způsob myšlení, smysl pro humor, různorodost akcentů a pohled na svět. Myslím že v tomhle ohledu mi pobyt v Anglii dal nejvíc, nadhled. Také jsem ztratil předsudky k druhým lidem a otevřely se mi oči. Svůj volný čas jsem vždy trávil provozováním nějakého sportu, popřípadě nějakou tvůrčí aktivitou.

Svátky nějak moc neprožívám, takže jsem jim velkou váhu nedával ani v Anglii.

Skoro vůbec jsem necestoval. Jednou jsem byl na Tenerife, v Amsterdamu a taky na Mallorce.

10299085_767818663324217_206339375201339

PŘEKONÁNÍ SEBE SAMA

***

Překonávat jsem musel spoustu věcí, ale jednou z těch, které překonávám dodnes, je strach. Strach někoho oslovit, něco si vyřídit, strach z opuštění zaměstnání, o kterém jsem věděl, že už mi nic nepřináší… Nechtěl jsem ale zůstat v komfortní zóně kvůli jistotě peněz, a tak jsem musel někdy i zariskovat. Řekl bych, že mi v životě nikdy nic nešlo jako po másle, každá situace přinášela překážky, ale díky nim jsem se naučil zvládat těžké časy a moc tak růst po osobní stránce.

NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCH X PRŮŠVIH

***

Největším úspěchem bylo asi to, že jsem to přežil :-D A taky, že jsme tam s kamarádem rozběhli firmu která šlapala jak hodinky a dokázal jsem si, že můžu v životě dosáhnout čehokoliv.

CO MI Z ANGLIE CHYBÍ

***

Asi angličtina, různorodost, svoboda myšlení tamních obyvatel, otevřenost.

DŮVOD K NÁVRATU

***

Jak se říká doma je doma. V Anglii bych rodinu nezakládal a trochu mě už znavil tamější způsob života. Chtěl jsem prostě zase zkusit jaké to je doma.

CELKOVÉ ZHODNOCENÍ

***

Nikdy jsem neměl vyloženě nějaká očekávání. Spíše jsem se naučil žít tím co je teď. Občas jsem si stanovil cíle. Někdy jsem jich dosáhl, někdy jsem byl zklamán. Sny mám pořád, ale snažím se dělat to nejlepší co umím. Věřím, že moje sny se časem naplní, a i kdyby ne - zklamaný z toho nebudu, protože asi nejkrásnější věc na životě je život sám. Je to cesta, ne její cíl.

Určitě bych do toho šel znovu. S tím, že už bych od začátku měl větší ambice a neztrácel bych čas na místech, která mi nic nepřinášela. Také bych, místo honby za šekem, více žil. Raději bych se zeptal - co mi přináší užitek, kde se dají vydělat opravdové peníze a nepracovat na místech, na kterých jste placení pouze za čas, který tam strávíte.

SOUČASNOST

***

Otevřeli jsme s mým kolegou stejnou firmu jako v Anglii, přičemž já se soustředím především na prodej.

bottom of page