top of page

Pompeje a Herculaneum: Když se Vesuv zlobí

Jako malá jsem zbožňovala čokoládu, historii a Indianu Jonese. Láska k čokoládě a historii mi zůstala a u Indiany jsem časem pochopila, že pracně sepisované CV na post jeho asistentky mi je naprd a můžu si maximálně napsat o podpis Harrisonu Fordovi. Sem tam si ale dopřeju možnost dotknout se dějin! Třeba když jsem v září v roušce a 40 stupňových vedrech doslova protékala uličkami Pompejí.

Z těch dvou jsou mnohem známější určitě Pompeje – zahrály si hned v několika filmech, seriálech, dostaly se do několika songů. Staly se zkrátka součástí popkultury. Proč to tak Herculaneum nemá? A co vlastně o Pompejích víme krom toho, že u nich kdysi bouchl Vesuv a bylo to velký špatný? Malý nerd ve mně si při vás připravil hned několik zajímavostí. Pozn. Nerd = šprtna a knihomol.

DVĚ MĚSTA, JEDNA SOPKA

A NEŠŤASTNÝ SRPNOVÝ? DEN

***

Pompeje. Pompeii

Bylo nebylo, kousek od jedné „hory“ kdysi spokojeně stála města jménem Pompeje a Herculaneum. Kopec sem tam „bručel“, sem tam se otřásla zem, ale nikdo to moc neřešil, ani když 17 let před osudným rokem 79 n. l.  přišlo zemětřesení tak silné, až v Pompejích poškodilo hned několik budov. Jop, tehdy zkrátka vůbec nevěděli, že bydlí jen 8 kilometrů od aktivní sopky… A to ani pár dnů před výbuchem, kdy se nad Vesuvem objevil neobvyklý oblak kouře a hora se otřásala. Bralo se to jako dobré znamení – tou dobou zrovna probíhaly slavnosti boha ohně Vulkána a chystalo se i vinobraní, takže ve městě bylo díky téhle akci ke všemu víc lidí než obvykle… docela pech.

A nebyl jediný. V den výbuchu totiž výjimečně vítr nefoukal směrem od Pompejím k Vesuvu, ale přesně naopak, takže to schytaly s plnou parádou. To je vlastně první rozdíl mezi zkázou Pompejí a Herculanea. Výbuch Vesuvu se totiž skládal ze dvou fází – v té první šel

ze sopky obrovský sloupec sopečného popela, plynu

a hornin, který začal padat z nebe přímo na Pompeje. Někteří obyvatelé se udusili a jiní zůstali uvěznění v budovách, které se hroutily pod nánosem ze sopky. Popel se postupně snášel na město a… konzervoval všechno včetně Pompejanů pro budoucí generace.

Animace výbuchu Vesuvu a průběhu katastrofy v Pompejích

POMPEJE  vs. HERCULANEUM

***

V Herculaneu zatím měli možnost vidět co se děje a vzít tak nohy na ramena. Díky tomu se většině obyvatel podařilo utéct, a zatímco u Pompejích se mluví o cca 2 000 obětech, u Herculanea jsou to asi tři stovky. No, a pak přišla druhá fáze výbuchu, která se jmenuje pyroklastické proudy. A ano, rozhodně to nebyla žádná zahradní párty. Pyroklastické proudy jsou totiž žhavá masa sopečného popela a plynů o teplotě asi 700 °C, které z Vesuvu kaskádovitě sestupovaly rychlostí 150 až 700 km/hod. Takže kdo neutekl doteď, jednoduše se vypařil… jako… ne pryč, ale… úplně. A popel potom pokryl, co mohl. Díky tomuhle průběhu katastrofy je také Herculaneum mnohem lépe zachovalé – budovy mají oproti Pomejím běžně dvě patra, našly se dřevěné prvky, fresky i mozaiky tady mají výraznější barvy a sopečný výbuch dokonce přežily i papyrové svitky!

Tak proč jsou Pompeje známější a navštěvovanější??? Je v nich toho zkrátka víc vidět. Herculaneum bylo, a vlastně pořád dost je, ukryté pod mnohem větší a pevnější vrstvou nánosu. A díky novodobé zástavbě nemůžou vykopávky postupovat tak snadno, jako v Pompejích. Provádí se složitější formou kopání tunelů. Což je finančně náročnější, takže se spíš investuje do zachování památek, které už jsou odkryté.

ZNOVUOBJEVENÍ ŘÍMSKÉHO PÁRTY MĚSTA

***

Na Pompeje se v průběhu let zapomnělo a na své objevení čekaly celých 1 500 let. Při kopání vodního tunelu je náhodou v roce 1599 našel jeden italský architekt. Když ale viděl ty čuňačinky na freskách z nevěstinců, všechno zase rychle zahrabal. Italové se sem pak s větší odvahou a odříkáním Zdrávas Maria vrátili až v 17. století a pustili se do toho.

A proč se tehdy architekt Domenico Fontana tak vyděsil? Řekněme, že Pompejané zkrátka nebyli moc prudérní. A on narazil na… obrazovou nabídku nevěstince. Něco jako v mekáči! Jen tam nebyl cheesburger, cola a hranolky, ale… mladá blondýnka, černovláska

a chlápek od vedle. A očividně jste si to mohli objednat taky jako meníčko! Pompeje byly zkrátka prosperujícím párty městem u moře pro Římany. Docela to tu žilo a lidi měli smysl pro humor a řešili úplně stejné věci jako my. Dodneška to můžete vidět

i na vykopávkách, když si všimnete různých graffiti na místních zdech.

124226248_363577304853368_35896732697537

"Láska diktuje to, co píšu, Amor vede rukou mou. Mohu zemřít, pokud bych chtěl být bohem bez tebe."

 

"Žádám vás, abyste se stali oporou mého stáří."

"Nezajímá mě tvoje těhotenství, Salvillo. Pohrdám jím!“

"Gladiátorská skupina Aulus Suettius Certus bude bojovat v Pompejích 31. května. Bude lov a ženy. “

"Pokud se chystáš bojovat, vypadni!" (zeď hospody)

Dnes jsou Pompeje největším archeologickým nalezištěm na světě, které ročně navštíví na 2,5 miliónů turistů. Díky koroně jich tu bylo o dost míň, ale na druhou stranu bylo milé slyšet celosvětový kolorit jazyků s mírně huhlavým rouškovým nádechem.

PODŘIMUJÍCÍ VESUV

***

Jestli jste si mysleli, že se tahle sopka už vybouřila, tak chyba lávky. Naposledy Italy Vesuv pozlobil v roce 1944 a od té doby se pozorně sleduje. Naše cesta na jeho vrchol byla minimálně zajímavá, ale o tom v dalším díle, který bude o rozkošné italské povaze.

Dnes navíc vidíme Vesuv jinak, než jak ho znali Pompejané - při výbuchu se jeho výška dost redukovala. Jo, a tehdy  samozřejmě nebyly zasaženy jen Pompeje a Herculaneum, ale třeba i Oplontis a Stabiae. Jen se o nich zkrátka moc nemluví. Jo, a víte o tom, že vlastně celá Neapol a přilehlé okolí stojí na aktivním supervulkánu?

A pokud byste se chtěli podívat na vykopávky alespoň zprostředkovaně, zkuste tyhle virtuální prohlídky: POMPEJE a HERCULANEUM z turistické selfie tyčky.

P. S. V souvislosti s tímhle tématem - omlouvám se za případně ostřejší humor. Je to asi jistá forma "osobní obrany" vůči obrovské přírodní katastrofě, lidské bezmoci i turistům dychtivě fotící lidské odlitky s až příliš realistickou bolestnou mimikou. 

Svět podle Kocmi _LOGO (3) (3).png
Svět podle Kocmi _LOGO (3) (2).png

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

***

Dýchánek s Hérou, Athénou

a Poseidónem

František, Klára a čůrající čerti

bottom of page